Drevené šindle predstavujú produkt tradičného remesla - šindliarstva. V minulosti boli šindle hojne využívané ako strešná krytina na ľudových stavbách. V súčasnosti nachádzajú uplatnenie najmä pri rekonštrukciách historických stavieb.
Čo je štiepaný šindeľ

Drevené šindle predstavujú produkt jedného z tradičných remesiel – šindliarstva. V minulosti boli šindle hojne využívané ako strešná krytina na všetkých druhoch ľudových stavieb. V súčasnosti nachádzajú uplatnenie predovšetkým pri rekonštrukciách historických stavieb alebo vytvorení tradičného dojmu najmä u rekreačných stavieb.

Pri výrobe šindľov je veľmi dôležitý výber správneho dreva. Najčastejšie sa na tento účel využíva drevo pomalorastúcich ihličnatých drevín, ako smrek, smrekovec alebo jedľa.

V súčasnosti rozoznávame dva druhy šindľov podľa výroby:

  • štiepaný – ručne vyrábaný
  • rezaný – strojovo vyrábaný

Naša firma sa zaoberá práve výrobou štiepaných šindľov, ktoré predstavujú tradičný druh strešnej krytiny charakterizovaný vyššou kvalitou a trvácnosťou.

Čo je štiepaný šindeľ

Štiepaný šindeľ je vyrábaný ručne, štiepanie je tradičným pôvodným spôsobom výroby šindľov. Ručná výroba šindľov je pomerne náročná práca, ale vyššie náklady na výrobu sú kompenzované vyššou trvanlivosťou, keďže štiepanie nenarúša štruktúru dreva. Takto vyhotovené šindle sú kvalitnejšie a štiepanie zabezpečuje taktiež menšiu nasiakavosť povrchu oproti šindľom rezaným. Jeho životnoť môže byť až 60 a viac rokov, čo je trojnásobne viac v porovnaní so životnosťou rezaných šindľov.

 

Fotografie z procesu výroby šindľov:

Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!

 

Máte záujem o výrobu a montáž štiepaných šindľov od skutočných odborníkov? Kontaktujte nás.

Jaroslav Koniar
Klokočov Riečky 1029
023 22 okres Čadca
Tel: +421 905 752 573
E-mail: koniar@stiepanysindel.sk

sindel01
sindel03
sindel02